Śląskie Stwory i Potwory

Śląskie Stwory i Potwory

Projekt „Śląskie Stwory i Potwory” ma na celu zebranie i utrwalenie wiedzy o lokalnych mitach i przesądach, jako o części niematerialnego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska.

Utopek, skarbnik, bebok, strzyga - to demony, które straszyły mieszkańców na Górnym Śląsku. Co do dzisiaj przetrwało z dawnych wierzeń? Jak wyglądały stwory, gdzie można było je spotkać i jak chroniono się przed nimi? W ramach projektu odbędziemy 8 wywiadów pogłębionych ze starszymi mieszkańcami Powiatu Gliwickiego. Porozmawiamy z nimi o stworach i potworach, bohaterach lokalnych baśni, legend i przekazów ludowych. Zebrane opowieści wykorzystamy do stworzenia Mapy Śląskich Potworów. Zebrane materiały oraz spisane legendy wykorzystamy do przeprowadzenia 12 warsztatów w formie teatru Kamishibai dla uczniów klas 1-3 szkół. 

Mapa Śląskich Stworów i Potworów

Mapa Śląskich Stworów i Potworów

Na mapie zostaną przedstawione wizerunki straszydeł wraz z miejscem ich występowania oraz legendami. Mapa zostanie przekazana bezpłatnie dla wszystkich szkół podstawowych w Powiecie Gliwickim. Będzie dostępna do pobrania w wysokiej rozdzielczości ze strony internetowej. Elektroniczna wersja mapy zostanie przekazana nieodpłatnie wszystkim szkołom podstawowym w województwie śląskim

Warsztaty edukacyjno-kulturalne

Zorganizujemy 12 warsztatów dla uczniów szkół podstawowych Powiatu Gliwickiego. Podczas zajęć uczniowie zostaną zaznajomieni z legendami o stworach i potworach, a następnie wezmą udział w zajęciach artystycznych w formie teatru obrazkowego Kamishibai. Technika teatru Kamishibai polega na opowiadaniu historii, wykorzystując plansze z obrazkami oraz drewniany parawan, za którym przedstawiane są kolejne fragmenty legend . 

Warsztaty edukacyjno-kulturalne
  • Beneficjent: Instytut Pracy i Edukacji
  • Projekt realizowany od 1.04.2021 do 15.10.2021.
  • Wartość projektu: 39 500 zł
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
Wróć do listy